CHP'li Bakırlıoğlu: "Tarım Kredi altın buldu, çiftçi icralık"

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, "6 milyar dolarlık altının çiftçiye faydası ne olacak?" açıklamasında bulundu.

Reklam
CHP'li Bakırlıoğlu: "Tarım Kredi altın buldu, çiftçi icralık"
25 Aralık 2020 - 12:19

CHP'li Bakırlıoğlu'nun açıklaması şu şekilde:

"Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, iştiraki Gübretaş’a ait maden şirketi uhdesinde bulunan Söğüt altın sahasında 6 milyar dolarlık altın rezervi bulunduğu açıklandı.

Açıklamayı, Birliğin Genel Müdürü AKP eski Milletvekili Fahrettin Poyraz yaptı. Aynı zamanda Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütmekte olan Poyraz’ın açıklama yaptığı saatlerde Kayseri’de kendilerini “Tarım Kredi Mağduru” olarak tanımlayan kooperatif üyesi bir grup çiftçi Tarım Kredi Kooperatifini protesto etmekteydi.

Bir yanda Birliğin Genel Müdürü 6 milyar dolar değerinde rezerv bulduklarını açıklarken birliğin ortakları “açız” diye haykırıyor…

Bu çelişkili tablo bizlere Tarım Kredi Kooperatiflerinin artık bir çiftçi örgütlenmesi olmaktan çıktığını göstermektedir.

Burada sorulması gereken soru Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin bu madencilik faaliyetinden elde edeceği gelirin, katma değerin ortağı olan çiftçilere faydası olup olmayacağıdır.

Merkez Birliği 800 bin ortağı olan güçlü bir çiftçi örgütlenmesidir.

Birliğin ayrıca sigortacılıktan madenciliğe, gübreden lojistiğe faaliyet gösteren çok sayıda iştiraki bulunmakta…

Birlik Türkiye’nin en önemli gübre tesislerinden birisine Gübretaş’a sahip peki ortağına gübreyi piyasadan ucuza mı satıyor? Hayır…

Birliğe ait Bereket Sigorta’nın tarım sigortalarında pazar payı %20, ortak ürününü daha mı ucuza sigortalıyor? Hayır…

Birlik zirai ilaç üretiyor, kooperatif ortakları zirai ilacı piyasadan daha mı ucuza alıyor? Hayır…

Birlik varlık sebebi olan ortağına kullandırdığı krediden “katılım bedeli” adı altında ayrıca komisyon alıyor…

Tarım Kredi Kooperatifleri kendi ortağına sattığı her şeyden komisyon almakta. 

Tarım Kredi Kooperatifleri desteklemesi gereken ortağının, çiftçinin sırtında adeta bir kambur haline gelmiş durumda.

Tarım Kredi Kooperatifleri bir holding haline gelmiş. Bankalardan daha yüksek faizle komisyonlu kredi veriyor, ürettiği yemi çiftçiye ucuza vermiyor, gübreyi daha pahalıya satıyor, hayvan ithal ediyor hayvanlarda hastalık çıkıyor, market açıyor açtığı marketler zarar ediyor. Suriye’den zeytinyağı getiriyor üreticiyi mağdur ediyor…

Tarım Kredi Kooperatifleri yöneticileri AKP eski Milletvekillerinden oluşan, kimsenin hesap soramadığı, genel müdürünün maaşının “ticari sır” diyerek kamuoyundan saklandığı iktidarın bir arka bahçesine dönüşmüş durumda.

Holdingleşen bu üretici birliği büyüyor, büyüdükçe ortağı çiftçiyi eziyor…

Bir taraftan altın madenciliği yapıyor, 6 milyar dolarlık rezerv buldum diyor diğer taraftan ortağına haciz işlemi yapıyor, traktörüne el koyuyor.

Şimdi soruyorum bu 6 milyar dolarlık altın rezervinin ortağa faydası olacak mı?

Bu 6 milyar dolarlık altın rezervinden çiftçinin, ortağın payına ne düşecek?"

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum