Manisa'da Ekonomi Eylemi

CHP Manisa İl Başkanlığı önderliğinde tüm ilçelerde eş zamanlı olarak, pandemi döneminde ekonomik krizle boğuşan esnafın, emeklinin, sağlıkçının, üreticinin ve vatandaşların sıkıntılarını dile getirmek için eylem yaptı. 

Reklam
Manisa'da Ekonomi Eylemi
24 Aralık 2020 - 14:30
Koronavirüs salgını döneminde özellikle esnafın sesini duyurmak için Şehzadeler ilçesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen eyleme CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, gençlik kolları, parti yöneticileri ve meclis üyeleri katıldı. Düzenlenen eyleme esnafta katılarak yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. 

“2021 BÜTÇESİNDE HALK VE ESNAF YOK”
15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen eylemde konuşan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, pandemi döneminde hükümetin mağdur olan esnaf, sağlıkçı, çiftçi, emekli, asgari ücretli ve küçük sanayi işletmelerinin yanında olmadığını ifade ederek,  Türkiye’de şuanda 80 milyon insanın büyük sıkıntı çektiğini vurguladı. 
TBMM’den geçtiğimiz günlerde geçen 2021 yılı bütçesinde toplumu rahatlatacak ve sıkıntılarına çare olacak çözümlerin bulunmadığına dikkat çeken CHP İl başkanı Balaban, “2021 bütçesinde ne halkımız, ne esnafımız, ne sağlıkçımız, ne üreticimiz, ne orta ölçekli sanayicimiz ve en önemlisi de halkımız yok. Toplumu rahatlatacak, yüzünü güldürecek bir kaynak yok. Yine kaynakların bir avuç rant için ayrıldığını önümüzdeki aylarda göreceğiz.  Kaynakların bir avuç ranta değil halkımıza, esnafımıza ve üretecimize eşit bir şekilde nasıl dağıtıldığını CHP iktidarında göstereceğiz.” diye konuştu. 

Manisa il başkanlığı öncülüğünde düzenlenen eylemde konuşan Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca ise pandemi döneminde bir çok ülkenin halkının yanında olmak için gayret gösterdiğini, ancak Türkiye’de hükümetin halkın yanında yer almadığını dile getirdi. 
CHP’li Gürtunca yaptığı açıklamada, “Tüm dünyada olduğu ülkemizde de pandemi ile büyük bir mücadele ediyoruz. Bir çok ülke bu pandemi döneminde maddi ve manevi olarak yanında olurken, ülkemizde bu tam tersi yaşanıyor. Ödenen vergiler bu dönemde halkımıza ve esnafımıza yardım için harcanması gerekirken, hükümet vergileri bir avuç kişinin daha çok kazanması için gayret gösterdi. Bizim önceliğimiz 80 milyon zor durumdaki insanımız olmalı. Esnafımız bu dönemde çok zor durumda ve binlerce esnafı işyerine kilit vurmak zorunda kaldı. Şimdi 750 Lira vereceklerini söylüyorlar. Bu para bir çeyrek parası. Bu parayı verirken bile bir çok bürokratik işlemler çıkarıyorlar. Esnafımızı 750 lira için mağdur ediyorlar. Esnafımız gibi sağlıkçımız, şoförlerimiz, emeklimiz ve özellikle halkımızda çok büyük mağduriyet yaşıyor. Bu işin partisi olmaz. Artık her kesimin sesini duyurma zamanı geldi. Bizde CHP olarak toplumun her kesiminin ve özellikle mağdur olan esnafımızın sesini meydanlarda duyurmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.  

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak ise, her platformda mağdur kesimin sesi olmaya devam edeceklerinin altını çizerek, “Biz devletimizi ve memleketimizi çok veriyoruz. Ancak her şeyden çok halkımızı çok seviyoruz. Halkımız ve yurttaşımız için alanlarda ve meydanlarda olmaya devam ediyoruz. Her platformda esnafımızın sıkıntısını dile getirmeye devam edeceğiz. Kan ağlayan esnafımızın sesi olmaya devam edeceğiz.” dedi. 

MAĞDUR ESNAFLAR SIKINTILARINI DİLE GETİRDİ
Eylemde başkanların konuşmalarını ardından mikrofonu alan esnaflar pandemi döneminde yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. 
Kahve işleten Yunus Emre Şahin, “Bizler sadece birilerinin değil herkesin kazandığı bir toplum inşa edilsin istiyoruz.Herkesin evine ekmek götürebildiği, herkesin mutlu olduğu bir ülkede yaşayalım. Bilim Kurulu heyeti Cumhurbaşkanını yanlış yönlendirdiğini düşünüyorum. Bundan önce kahveler 76 gün kapalı kaldı.76 gün içinde maalesef kahvehanelere yönelik hiçbir şey yapılmadı. Sadece 25 bin lira faizli para verildi ve bu parayı verirken de banka ‘kredi kartlarını kapat, diğer kredilerini kapat’ diyor. İnsanlar ihtiyacı olmasa bu parayı neden çeksin? Bizim artık esnaf olarak dayanacak gücümüz kalmadı. Artık esnaf açılmak istiyor, Manisa’da 3 bin 640 kahveci esnafı var. Bunlar aileleri ve çalışanları ile birlikte yaklaşık 50 bin kişi. Şu anda 50 bin kişi evine ekmek götüremiyor. Kahvehaneleri kapatırken diğer taraftan ganyan, iddia bayileri ağzına kadar dolu” diye konuştu. 
Kahvesini kapatmak zorunda kalan Yasin Okay ise, “Patronlar hükümetten istediğini alıyor ama Esnaf Odaları Birliği bir açıklamada bulunup esnafına sahip çıkmadı. Bizler şu anda açlık seviyesinde yaşayan insanlarız. Hiç kimsenin esnafa kadar karşı bir şeyi yok. Lütfen bize sahip çıkılsın. Birinci pandemi döneminden sonra çektiğim kredilerle vergi borçlarımı ödedim, tedarikçilerime borçlarımı ödedim. Ama işlerin durumu malum. Artık kapanma sürecine girdik, artık iş yerimin anahtarını teslim ettim. Bize ne zaman sahip çıkılacak?” dedi. 
Manav işleten Mehmet Dizemen, “Türkiye ekonomisinin yüzde 70’ini biz esnaflar karşılıyoruz. Esnaflar olmadığı zaman burada kimse olmaz. Biz vergileri verebilmek için gece durmadan çalışıyoruz. Gece 02.00’de kalkıyorum, akşam 22:00’de evime ancak girebiliyorum. Çektiğimiz sıkıntılar çok fazla.  Esnaf odaları başkanları maaşlarını alıyor ama ortada yoklar. Maaşları aldıkları gibi hangi müteahhit nerede ev satıyor, arsa satıyor ilk müşteri onlar. Bu odalarda toplanan aidatlar var, odaların milyarları var. O paralar durmasın, dağıtsınlar. Manav olarak sattığım malı müşteriye gösteremiyorum. Yediğimiz cezanın haddi hesabı yok. Mahkemelik olduk. Biz bıktık, eğer oda başkanları bu işi beceremiyorlarsa istifa etsinler. O koltukları işgal etmesinler. İş yerimiz açık, kapalı olanlar ne yapacak?” diye konuştu. 
Emekli Süleyman Taşçı, 65 yaş üstü oldukları için belediyelerin araçlarına binemediklerini bundan dolayı da sorun yaşadıklarını, kalp ameliyatı için şehir hastanesine gitmesi gerektiğini ancak otobüsler yasak olduğu için gidemediğini belirtti.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum