SOMA DAVASI YENİDEN GÖRÜLECEK

2014 yılında gerçekleşen ve 301 maden işçisinin şehit olmasına neden olan Soma Faciası davasının 2021 yılının Ocak-Şubat ayında tekrar sanıkların beyanı alınarak Akhisar Adliyesinde görüşülmesi bekleniyor. Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan bu dava hakkında açıklamalarda bulundu.

Reklam
SOMA DAVASI YENİDEN GÖRÜLECEK
15 Ekim 2020 - 09:38

Başkan Arslan “Soma Faciası 2014 yılında gerçekleşti. O zaman 301 madencimiz şehit oldu. İlk aşamadan itibaren bunun iş verenin hatalarından kaynaklandığı, iş verenin iş yerinde gereken iş güvenliği önlemleri almamasından kaynaklı olduğu belirtilmişti. Bu iddianameyi düzenleyen Cumhuriyet Savcısının iddianamesinde de ayrıntılı bir şekilde yazılmıştı. Ve kasıtlı ölüme sebebiyet vermesinden yargılanması gerektiği söylenmişti. Fakat yargılama sonucunda gelinen süreç içerisinde taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmaktan kaynaklı bir cezalandırma verildi. İstinaf Mahkemesi bunu onadı. Yerel Akhisar Ceza Mahkemesinin vermiş olduğu kararı onayladı. Sonrasında dosya Yargıtay’a gitti. Yargıtay, İstinaf Mahkemesinin de Yerel Mahkemenin de kararını bozarak yeniden yargılama yapılması gerektiğini ve bu işin başında olan yönetici konumunda olan kişilerin Can Gürkan dahil, olası kasıtlı 301 kişinin ölümüne sebebiyet vermekten, 162 kişinin de yaralanmasına sebebiyet vermekten yargılanmaları gerektiği şeklinde kararı bozdu. Bundan sonraki aşama tabii bu kişilerin dosyanın Yargıtay’dan tekrar bozulduğu için Akhisar Ağır Ceza Mahkemesine gelecek, tekrar duruşma açılarak sanıklar ve müdahiller duruşmaya davet edilecek. Yeniden beyanları alınacak ve büyük bir olasılıkla Akhisar Ceza Mahkemesi Yargıtay’ın bozması doğrultusunda karar verecektir diye düşünüyoruz. Bu süreç uzayabilir. Yargıtay’dan gelmesi, Akhisar’da duruşma salonunun hazırlanması çünkü yeniden hazırlanması gerekiyor. Şu an itibariyle Akhisar Adliyesinde bu kalabalığın sığacağı bir salon yok. Önceki salonda şu an bozulmuş durumda. Bu nedenle bu süreç uzayabilir. 2021 Ocak-Şubat aylarında biz duruşmanın olabileceğini düşünüyoruz.” Dedi.

Ali Arslan, “Geçte olsa adalet tecelli edecek diye düşünüyoruz. Çünkü gerçekten o kazaya sebebiyet vermesinin en büyük nedeni fazla üretim olduğu, zorlama üretim olduğu baştan itibaren söylenmişti. Bu nedenle Yargıtay da bunun üzerine basarak belirtti. Dedi ki “Bu kadar işçiyle bu kadar üretim yapılamaz. Ya da bu üretim yapılacaksa da dosya içerisindeki mühendislerin önerileri, yapılması gereken işlemler, projeler var. Özellikle havalandırmanın yeniden inşa edilmesi gerekir, yeniden yapılması gerekir.” Şeklinde raporlar var. Ve bunlar iptal edilmeyerek, havalandırmanın eski sistem üzerinden biraz güçlendirilerek çalıştırılması nedeniyle bu kazanın oluşması veya bu kadar ölümün meydana gelmesinde büyük etkendir. Ve bundan da Yönetim Kurulu’nun, Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın haberi vardır dediğinden orası kasıtlı ölüme sebebiyet vermekten yargılanması talep ediliyor, bu şekilde olacağını düşünüyoruz.” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum